4.5 G Teknolojisi

Türkiye’de internet hızını 3G ye göre 10 kata kadar arttırması beklenen 4.5 G teknolojisi 1 Nisan 2016 tarihinde faaliyete geçecek. Özellikle cep telefonu operatörleri arasında yoğun bir rekabete neden olan 4.5 G ile hayatımızda internet kullanımı farkedilecek kadar hızlanacak.

Reklamlarda firmalar arasında başlamadan en hızlısı biziz denilmeye başlandı bile ancak gerçekler pekte öyle değil. 4.5 G altyapısı olmayan bölgeler bulunmakta ve aslında 1 Nisanda herkes 4.5 G kullanamayacak. Zira 3G ile bile bağlantı sağlanamayan bölgeler bulunmakta. Bu durumu birçoğumuz yaşamışızdır.

Teknolojinin geliştirilmesi yanında bu teknolojinin ülke genelinde yaygınlaşması içinde baya bir süre geçecek. Zira 4.5 G adı 5G ye geçişin daha hızlı bir şekilde yapılması için konuldu. 5G teknolojisinin testleri yapılmakta ve 2020 yılına kadar bu teknolojinin faaliyete geçmesi beklenmekte. Samsung firması tarafından 5G testleri kapsamında en hızlı internet bağlantısı gerçekleştirildi. Ülkemiz ise bu kısa sürede iki kez altyapı yatırımı yapmamak için 5Gye daha çabuk uygulanabilecek şekilde 4.5 G adında bir altyapı kurulumunu onayladı. Bu şekilde ülkemizde 5G ye geçiş daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek.

Öte yandan bu hızlanma ile birlikte internet limit aşımlarının yaşanacağı düşünülmekte.

İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren mobil haberleşmede 4.5G teknolojisiyle internet kullanımının da artacağı uyarısında bulundu.  Yüksek internet faturalarıyla karşılaşmak istemeyen tüketicilerin ne kadar veri kullandıklarını “Veri Kullanım Hesaplayıcı” hizmetiyle hesaplayabileceğini söyledi.

Özeren, Veri Kullanım Hesaplayıcı sayesinde tüketicilerin; aylık ya da günlük görüntüledikleri sayfa sayısını, gönderdikleri e-posta adedini, izledikleri toplam video ve dinledikleri müzik süresini, yüklediği sosyal medya içeriklerini, Oyun oynadıkları zamanı ve diğer kullanımlarını girerek, ne kadar veri kullandıklarını hesaplayabildiğini kaydetti.

Kendi alışkanlıklarına ilişkin veri kullanım miktarını belirleyen tüketicilerin, buna göre kota seçebileceğini ya da kotalarını aşıp aşmadıklarını tahmin edebileceğini anlatan Özeren, “BTK, Veri Kullanım Hesaplayıcı’yı bilgi vermek amacıyla hazırladı. Sistemdeki hesaplama kesinlik içermeyip, yaklaşık bir değer ifade edecek. Bu nedenle sistemin fatura doğrulama amacıyla kullanılması mümkün olmayacak.” diye konuştu.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − 11 =