Akkuş Neresidir?

Akkuş, Ordu ilinin bir ilçesidir. Yüzölçümü 636 km²dir. Kuzeyinde Ünye ve Samsun, güneyinde Tokat ile çevrili bir alanda yer almaktadır.

Tarihçe
Akkuş topraklarında çağlar içinde Tibaren ve Kalip kavimlerinin yaşadığı, sonraki dönemlerde Pont Krallığının egemen olduğu bilinmektedir. Danişmendliler ve Hacıemiroğlu Beyliği’nin yönetiminde de kalan Akkuş, 15. yüzyılda Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı egemenliğine alınmıştır. 1954 yılına kadar Karakuş adıyla bilinen Akkuş İlçesi dönemin başbakanı Adnan Menderes tarafından Akkuş adının bu ilçeye daha uygun olacağını düşünerek değiştirilmesine karar vermiştir. Akkuş 1921’e kadar Trabzon’a bağlı bir nahiyeydi, Ünyede Samsunun bir kazasıydı. 1921’de Ordu il yapılınca, Ünye ve bununla beraber Akkuş Ordunun kazaları yapıldılar.

Arazi Yapısı
İlçe Doğu karadeniz’in iç kesimlerinde Canik sıradağları üzerinde Argan tepesi eteklerinde kurulmuştur. Ünye-Niksar karayolu üzerinde Ünye’ye 62 kilometre mesafede yer almaktadır. İlçenin denizden yüksekliği 1340 metredir.

40.79 derece Doğu boylamı, 39.01 Derece Kuzey enlemi koordinatlarında bulunmaktadır.

İlçenin iki önemli akarsuyu Tifi ve Karakuş çaylarıdır. Tifi çayı, irili ufaklı derelerin birleşmesi ile oluşmuştur ve yeşilırmakla birleşmektedir.

İklim
İklim yaylaların tipik karakteristikleri ile uyumludur. İlçe yılın 4-5 ayı karlar altındadır. Yılın kalan aylarında sis ve yağmur dönüşümlü olarak ilçenin iklim yapısını şekillendirmektedir. Yaz aylarında nadiren yüzünü gösteren güneşli günlerde ilçenin sık gürgen ve çam ormanlarından kaynaklanan temiz havasına ve tabiat güzelliklerinin seyrine doyum olmaz.

Ekonomi
Akkuş halkının başlıca geçim kaynağı tarım(fındık,kara lahana,mısır,mahlep çay vb), orman, hayvancılık, el sanatları ve ticaretdir. Halıcılık son yıllarda büyük gelişme göstermiştir.

Yayla ve kış turizmi için çok uygun koşullara sahiptir. İlçe maküs kaderinin değişebilmesi için bu koşulları değerlendirebilecek yatırımcı ve girişimcileri beklemektedir.

Nüfus
İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; 5 belde, 34 köy ve 6 mahalleden oluşmaktadır.

Kültür
Akkuş ilçesinde kültürel yapı Orduya bağlı olsa da Trabzon’a benzemektedir. İlçemizde halk oyunları, giyim-kuşam, yemekler (ı, mısır ekmeği vs.) ve diğer öğeler trabzon la aynıdır.

Yeni Mahalleleri (Eski Köyleri)
Aşağı Düğencili, Alanköy, Ambargürgen, Ceyhanlı, Çamlıca, Çavdar, Çökek, Çukurköy (Damuzlu), Dağyolu, Damyeri, Düğencili, Esentepe, Gedikli, Gökçebayır, Gürgenliyatak, Haliluşağı, Karaçal, Kargı, Kemikgeriş, Ketendere, Kızılelma, Koçcuvaz, Kurtboğaz, Kuşçulu, Külekçili, Meyvalı, Muratlı, Ormancık, Ortabölme, Şahin, Tuzakköy, Yeniköy, Yeşilgüneycik, Yeşilköy, Yolbaşı, Yukarıdüğencili

Mahalleler
Tifi Beldesi
Merkez Beldesi Merkez, Subaşı, Yazlıkbelen, Yenimahalle, Çaldere, Çamalan, Aşcılı

Akpınar Beldesi
Düzmeşe, Elicek, Eminli, Hamzalı, Karlıtepe, Merkez, Ortaköy

Salman Beldesi
Çakırlar, Çamalan, Elmalık, Güveluşağı, Merkez, Şehit Kerim, Taşoluk

Çayıralan Beldesi
Belalan, Çayıralan

Seferli Beldesi
Aliimamlar, Boğmalık, Göğmele, Merkez, Tepe

Kızılelma Beldesi
Çubuklu, Kışla, Kızılelma

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − 4 =