Akvaryum Balık Bakımı

Balıklar çok hassas canlılardır. Bu yüzden onları satın almadan önce tanımak gereklidir. Bu konuda bir çok akvaryum hobi forumu bulunmaktadır. Hobi forumlarına üye olarak beslemek istediğiniz türü ve nasıl bir akvaryum oluşturmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Beslemek istediğiniz balık türüne uygun akvaryum oluşturmanız balıklarınız huzurlu olmasını ve bu sayede sağlıklı olmalarını sağlayacaktır. Stres sadece insanlara özgü bir durum değildir. Balıklarda strese girerler ve bu onların ölmelerine sebep olabilir. Akvaryumunuzun boyutu, kullanacağınız kumun özelliği, akvaryuma konulacak taş, tahta, ağaç kökü, canlı bitki, yapay bitki gibi dekoratif uygulamaları besleyeceğiniz balığın doğal ortamına göre ayarlamaya çalışmalısınız.

Bazı balıklar akvaryumda hiçbir dekorla yaşayamaz, bazıları canlı bitkileri yedikleri için akvaryumda canlı bitki büyütemezsiniz, bazıları özel kumlar isterler.

Akvaryumun boyutuna göre ısıtma sistemlerini, suyun havalandırma durumunu, temizleme motorlarını belirlemelisiniz.

Suyun sıcaklığı bir çok balık için önemlidir. Su değişimlerinde su sıcaklığının mutlaka ayarlanması gereklidir.

Temizleme motorunuz akvaryumu suyunu temizlemeye yetmiyorsa suda azot oranı artacak ve balıklarınızın ölmesine sebep olabilecektir. Su kirlendikçe balıklar mutsuzlaşırlar.

Akvaryumlarda yapılan yanlışlardan biri de birlikte yaşayamayan balık türlerinin aynı akvaryumda beslenmeye çalışılmasıdır. Bu durumda baskın balık türü diğer balık türünü öldürecektir.

Balıklarınızı alırken dişi erkek sayılarına dikkat ederek alınız. Bu sayede akvaryumda çok fazla rekabet olmayacağı için akvaryumunuz daha huzurlu gözükecektir. Aksi takdirde balıklar sürekli birbirlerini kovalayacaklardır. Bu hem balıkların yorulmasına bazı durumlarda da baskın balığın diğer balıkları öldürmesi ile sonuçlanmaktadır.

Akvaryumun ışıklandırmasını genellikle kendi gözümüze hoş gelen şekilde yaparız. Balıklarımızın doğal ortamındaki dozda ışıklandırılması en uygunudur. Tabi yosunlaşmayı da unutmamak gerekli. Işık durumuna bağlı olarak akvaryumunuz yosunla kaplanabilir. Özelikle güneş ışığı akvaryumunuzu çok kısa sürede yosun olmasına neden olacaktır. Akvaryumunuzu direkt güneş ışınlarının geldiği bir alana koymayınız.

Balıkların ne çok ne de az beslenmeleri gerekmektedir. Balık türüne uygun yemleri almak ve düzenli olarak beslemek gerekmektedir. Kaliteli yemler balıklarınızın daha iyi beslenmelerini sağlayacağı için renklerini daha da güzelleştirecektir.

Düzeni oturmuş ve huzurlu bir akvaryumda balıklar yavru vermeye başlayacaktır. Bu balıklarınızın o artamı benimsedikleri anlamına gelmektedir. Balık türüne göre yavru verme olayı değişmektedir. Bazıları doğurmakta, bazıları yumurtlamakta, bazıları yumurtladıktan sonra yumurtaları ağızlarında büyütmektedir. Bazı balık türleri yavru balıkları yerken, bazıları yememektedir. Balık türünüze göre yavrulama türlerini inceleyiniz.

Balıklarınızın davranışlarını takip etmeniz onları anlamanızı sağlayacaktır. Yemek yemeyen, diğer balıklardan uzak duran, renkleri solmuş veya değişmiş, halsiz gözüken balık var mı kontrol ediniz. Beslediğiniz balık türüne göre davranışları öğreniniz.

Özel Haberdir.

Aktif bağlantılı kaynak gösterilmekten başka mecralarda yayınlanamaz.

Hazırlayan :  Azmi Güneş

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + 7 =