Aya İniş Yapan Üçüncü Ülke Çin Oldu

Çin Hükümeti’nin işlettiği uzay ajansı büyük bir başarıya imza atarak aya yumuşak iniş yapan üçüncü ülke olmayı başardı. Chang’e 3 adı verilen aracın inişiyle ajans açısından önemli bir dönüm noktası gerçekleşti. Çin’deki inanca göre ay tanrıçası Chang’e’den adını alan araç taşıdığı ekipmana ve kendine zarar vermeden başarılı biçimde indi. ABD ve Rusya ise uzun zaman önce bunu başarmıştı.

İniş işlemi toplam 12 dakika sürdü. Çin’li araştırmacılar artık ay yüzeyini ve oluşumları istedikleri gibi araştırabilecekler. Yutu adındaki analiz taşıtı göreve başlıyor ama Çin’in 2020′de uzay istasyonu kurma hedefine ulaşmak için epey yol kat etmesi şart. Uzmanlara göre Çin hızlı biçimde ilerleme gösterecek ve uzay keşfi söz konusu olduğunda bazı alanlarda ABD ve Rusya’yı geride bırakmayı başaracak.

Chang'e 3 Yutu Rover

Uzay konusunda uzmanlara göre aya yumuşak iniş gerçekleştirmek bile hayli geniş teknolojik bilgi birikimi gerektiriyor ve zorlu bir işlem. Atmosfer içermeyen ay gibi bir ortamda paraşüt ya da benzer önlem kullanılamıyor. Roket ve motorlar ile iniş gerçekleşiyor ve doğru açı ile hız ayarlanmak zorunda. 2003′de ilk astronotu uzaya göndermiş olan Çin, uzay istasyonu desteği olmadan aya iniş görevine girişmedi. 20 sene sonra Çin’in üçüncü büyük uzay gücü olması bekleniyor.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + ten =