Çeşnigir Köprüsü Nerededir?

Çeşnigir Köprüsü Kırıkkale ‘ye bağlı Karakeçili ile Köprüköy arasında Kızılırmak üzerinde yapılmış tarihi bir köprüdür. Bilinen kaynaklara göre Çeşnigir Köprüsü ve yakınında bulunan han, Selçuklu dönemine aittir. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, 13. yüzyıla ait bir eser olduğu tahmin edilmektedir. 1402 yılında Yıldırım Bayezid ile Ankara Savaşı’nın yapılacağı alana ilerleyen Timur ordularının bu köprüyü kullandığı rivayet edilmektedir.

Çeşnigir Köprüsü, Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi esnasında Mimar Sinan tarafından yeniden yapılmıştır. Kapulukaya Barajının faaliyete geçmesinden önce yol güzergahı üzerinde iken, sonraları köprünün ayak kısımları baraj suları altında kalmıştır.

110 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğindeki köprü, kayalık arazide sağlam temeller üzerine oturur. Kızılırmak içinde sağlam bir zemine oturabilmesi için orta bölümde belirgin bir eğim vardır.

Tarihi köprü aynı zamanda çevre doğası ile de dikkat çekmektedir. Piknik alanı olarak düzenlenen alanda ailenizle piknik yapabilir, Köprü Et ve Balık Restaurant’ta taze ve lezzetli balık yiyebilirsiniz. Telefon : 0318 575 82 55

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen + eight =