E- devlet giriş e- devlet şifresi nasıl alınır?

E-Devlet şifresi; E-Devlet üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirmek üzere, PTT’lerden taahhütname imzalayarak aldığınız, işlemlerinizi sadece sizin görebilmeniz ve gerçekleştirmenizi sağlamak ve 3. kişilerden korumak amacıyla size verilen özel bir şifredir. Daha sonra isterseniz bu şifreyi değiştirebilmektesiniz.

E-Devlet şifresi nasıl alınır?
Herhangi bir PTT şubesine gidip kimliğinizi ibraz ederek 1 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Başkasının kimliğiyle başkasının adına şifre alamazsınız.

E-Devlet Nedir?
E-devlet, tüm kamu bilgi sistemlerini tek bir merkezden vatandaşların hizmetine sunulması anlamına gelmektedir. E-Devlet kurulmasında ki amaç devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması sağlamaktır.

www.turkiye.gov.tr

E-Devlet’in getirdiği kolaylıklar nelerdir?
1- E-Devlet ile; elektronik ortamdan sunulan kamu hizmetlerine tek bir internet sitesi üzerinden erişim imkanı sunmaktadır. Bizzat kamu kurum ve kuruluşlarınca sağlanan kamu hizmetleri ile ilgili doğru ve güncel bilgilere ulaşma imkanı sağlamaktadır.

2- Kamu kurumları arasında bilgi ve belgelerin paylaşımı E-Devlet tarafından sunulan hizmetler ile de sağlanabilmektedir. E-Devlet tek bir kimlik doğrulaması sayesinde birçok hizmete ikinci bir kimlik doğrulamasına gerek duyulmadan erişilebilmektedir.

3- E-Devlet üzerinden alınacak bazı elektronik hizmetler için (vergi, harç vb.) ödeme yapılması gerektiğinde ödeme birimi hizmeti sayesinde bu işlem Kapı üzerinden kolayca yapılabilmektedir. E-Devlet’in amacı, tek bir adres üzerinden ve şifre, elektronik imza, mobil imza gibi kimlik doğrulama sistemleri ile güvenli bir şekilde kamu hizmetlerinin vatandaşlarımıza sunulmasıdır. E-Devlet üzerinden sunulan elektronik hizmetlerde vatandaşlarımızca özel şifre, elektronik imza ve mobil elektronik imza gibi kimlik doğrulama araçları kullanıldığından, kişisel bilgiler E-Devlet üzerinden sadece ilgili vatandaşlarımıza sunulmaktadır.

E-Devlet’ten özürlü vatandaşlar yararlanabilecekler mi?
E-Devlet, özürlü vatandaşların da kolayca kullanabilmesini sağlayacak tasarım özelliklerine sahiptir. E devlet tasarımında ve geliştirilen elektronik hizmetlerde özürlü vatandaşların da hizmetlere kolaylıkla erişimi göz önünde bulundurulmaktadır.

E-Devlet hizmetlerden faydalanmak için ücret ödeyecek miyim?
Elektronik hizmetler (e-hizmetler) için kamu kurumları tarafından herhangi bir vergi, resim ve harç ödenmesi öngörülmemişse, E-Devlet üzerinden alınacak e-hizmetler için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + 19 =