Kuzu Göbeği Mantarı

Kuzu göbeği (Morchella esculenta), Morchellaceae familyasından, yenilebilen bir mantar türüdür. Genelde ormanlarda tek tek veya küçük gruplar halinde bulunur, özellikle orman yangınlarında sonra sıkça rastlanır. Genelde bahar aylarında ortaya çıkar. Bahar aylarında yağışın olmaması olumsuz yönde etkiler.

Gyromitra esculenta gibi zehirli türlerle (sahte kuzu göbeği mantarı) karıştırılma riski olduğundan dikkatli olunmalıdır.

Çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olacağından çiğ olarak yenmemelidir. Fransız mutfağının önemli bir öğesi olan kuzu göbeği mantarı ekonomik değeri olan ve pek çok gurme tarafından tercih edilen lezzetli bir türdür.

Kuzu Göbeği Mantarı Faydaları

  • Kuzu göbeği mantarı kan yapıcı özelliğiyle biliniyor.
  • Zihnin iyi çalışmasını sağlıyor.
  • Vücudun direncini arttırıyor ve dinç kalmasını sağlıyor.
  • Protein değeri oldukça yüksek bir mantar olan kuzu göbeğinin kansere karşı etkili olduğu biliniyor.
  • Ayrıca bağırsak ve mide rahatsızlıklarına da iyi geliyor.

Kuzu Göbeği Mantarı Nerelerde Bulunur

Yenen mantarlar içinde önemli bir yere sahip olan kuzu göbegi mantarı fiyatıylada ayrıcalıklı bir mantar. Avrupa ülkelerinde de sevilerek tüketilen mantar, iyi bir gelir kaynağı olmuş durumda.

Antalya’nın Manavgat, Gündoğmuş, İbradı ve Akseki ilçelerinde Nisan yağmurlarıyla çam, meşe, gürgen, dişbudak, elma ve ceviz ağaçları dibinde yetişen kuzu göbeği köylü kadınların gelir kapısı oldu.

Köylü kadınların ormanlık alanlarda topladığı mantarların kurusunun kilosu 600- 800 lira arasında, yaş kuzu göbeği mantarının ise kilosunun 65 ile 70 TL’den alıcı buluyor.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 − 6 =