Mail Virüslerinden Korunma

Son dönemde bir çok mail virüsü piyasada dolaşmakta. Sizler için tecrübelerimize dayanarak özel bir yazı hazırladık.

Mail virüsleri farklı amaçlarla gönderilmekte. Virüslü mailler bilgi hırsızlığı, dosya şifreleme yöntemi ile fidye talebi, mail adresiniz üzerinden spam mail gönderebilme gibi amaçlarla gönderilmektedir. Virüs programları tarafından bile tespit edilemeyen bu mailler yüzünden birçok kişi sorun yaşamaktadır.

Bu mailler genelde kurumsal mailler üzerinde faaliyetlerini yürütmekte. Bunun sebebide bilindik mail servislerinin (Gmail, Msn, Yahoo, vb) birçok kişiden gelen spam ve virüslü mail uyarılarını dikkate alarak gelen virüslü mailleri spam kutusuna atması nedeniyle bu mecralardan yayılamaması. Kurumsal maillerde ise firmaların büyük bir bölümünün spam maillerden korunma ile ilgili profesyonel destek almamalarıdır.

Peki Virüslü Mailleri nasıl anlayacağız ?

Virüs içeren maillerde ekte yer alan bir dosya varsa .rar veya .zip uzantılı sıkıştırılmış dosyalar içerisine yerleştirilmiş .exe uzantılı uygulama dosyalarından bulaşmaktadır. Ekte dosya yoksa mailde yer alan bağlantılarda virüs içeren dosyayı bilgisayarınıza indirmeye yarayan bir adres bulunabilir.

Son dönemde popüler olarak ttnet, türk telekom, turkcell, vodafone, avea gibi büyük kurumsal firmalardan geliyormuş gibi gözüken fatura mailleri ile virüsler dağıtılmaktadır. Bu maillerde yüksek tutarlı faturalar gönderilmekte ve fatura detaylarını görüntülemek istediğinizde ise bilgisayarınıza virüs bulaştırılmakta veya kredi kart bilgilerinizi isteyen bir ödeme sayfasına yönlendirebilmektedir.

Yapılması gereken ise gelen mailin gönderen kısmında yazan e-posta adresini kontrol etmeniz, ekte yer alan dosyaları açarken exe uzantılı olanları açmamanız, tıklama isteyen bağlantıların nereye gittiğini kontrol etmenizdir.

Bilmeyenler için ufak bir bilgi bir bağlantı adresininin nereye gittiğini kontrol etmek için bağlantının üzerine gelince kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak sağ ya da sol altta adresi size gösterecektir. DENEYİN (Üzerine geldiğinizde www.sadecebilgi.net adresini gösterecektir.)

SON NOT : Virüslü bir dosyaya veya bağlantıya tıkladığınızda mutlaka hemen internet bağlantınızı kesin ve bilgisayarınızı yeniden başlatıp virüs taraması yaptırın. Birçok virüs programı bilgisayara virüs bulaştıktan sonra virüsü tespit edip temizleyebilir.

Yazar : Azmi Güneş

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + eleven =