Nissibi Köprüsü

Ülkemizde Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’lerini ardından en uzun üçüncü asma köprü özelliğini taşıyan Nissibi Köprüsü’nde sona yaklaşıldı.

Adıyaman – Kahta – Siverek – Diyarbakır ‘ı birbirine bağlayacak olan 610 metre uzunluğundaki Nissibi Köprüsü’nün son tabliyenin yerleştirilmesiyle iki yakası birbirine kavuştu ve yaya trafiğine açıldı. İki yakası birbirine kavuşan ve yaya trafiğine açılan köprü, hem Adıyaman’ın Kahta hem de Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde sevinçle karşılandı. Köprüde Mart ayında araç geçişlerine başlanacağı planlanıyor.

Adıyaman ile Şanlıurfa ve Diyarbakır arasındaki karayolu ulaşımını sağlayan Nissibi Köprüsü 1992’de inşa edilen Atatürk Barajı’nın suları altında kalınca, ulaşım Şanlıurfa üzerinden sağlanmaya başlandı.

Dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından 26 Şubat 2012’de temeli atılarak inşasına başlanan Nissibi Köprüsü, çift yönde ikişer şerit halinde 610 metre uzunluğunda duble yol ve 96 metre yükseklindedir. Köprünün ulaşıma açılmasıyla Diyarbakır- Adıyaman arasındaki karayolu mesafesi 90 kilometre kısalacak.

Köprünün resmi açılış töreninde isminin Recep Tayyip Erdoğan köprüsü olarak değiştirileceği düşünülmekte.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − 6 =