Nuri Bilge Ceylan Kış Uykusu Filmi İle Altın Palmiye Ödülünü Kazandı

14-25 Mayıs 2014 tarihlerinde düzenlenen 67. Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kış Uykusu’ filminin oldu. Ceylan ödülünü Uma Thurman ve Quentin Tarantino’nun elinden aldı.

Törende en iyi yönetmen ödülü ‘Foxcatcher’ filmiyle Bennett Miller’a giderken; en iyi kadın oyuncu ödülünü ‘Maps to the Stars’daki performansıyla Julianne Moore; en iyi erkek oyuncu ödülünü ise Mr. Turner filmiyle Timothy Spall kazandı.

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, ‘Kış Uykusu’ filmiyle altıncı kez Cannes Film Festivali’ne katıldı. Ceylan’ın Cannes Film Festivali tecrübesi, 1995 yılında başlamıştı. Ceylan’ın, ilk kısa filmi Koza, 1995 yılında Cannes’da gösterildikten sonra, yönetmen çektiği uzun metrajlı ‘Uzak’ filmiyle 2003’te ‘Büyük Jüri Ödülü”nü kazandı. 2006’da ‘İklimler’ isimli filmiyle festivalde yer alan Ceylan bu kez ‘FIPRESCI’ ödülüne layık görüldü, 2008 yılında ise ‘Üç Maymun’ ile en iyi yönetmen seçildi. Yönetmen Ceylan, 2009 yılında festival jürisinde yer alan Ceylan, 2011’de ise ”Bir Zamanlar Anadolu ”da filmiyle ikinci kez ‘Büyük Jüri Ödülü’ne değer bulundu.

2014 Cannes Film Festivali Ödülleri

Altın Palmiye: Kış Uykusu (Nuri Bilge Ceylan)
Jüri Büyük Ödülü: The Wonders ( Alice Rohrwacher)
En İyi Yönetmen: Bennett Miller (Foxcatcher)
Erkek Oyuncu: Timothy Spall (Mr. Turner)
Kadın Oyuncu: Julianne Moore (Maps to the Stars)
En İyi Senaryo: Leviattan’ (Oleg Negin, Andrey Zvyagintsev)
Jüri Özel Ödülü: Mommy (Xavier Dolan) Goodbye To Language (Jean Luc-Godard)
Altın Kamera: Party Girl (Marie Amachoukeli, Claire Burger ve Samuel Theis)
Kısa Metraj: Leidi (Simón Mesa Soto)

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Palmiye ödüllü filmi ‘Kış Uykusu’nın vizyon tarihi belli oldu. ‘Kış Uykusu’, 13 Haziran’da Türkiye’de gösterime girecek.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − 11 =