Osman Gazi Köprüsü

Plan ve yapımı sürecinde İzmit Körfez Köprüsü ya da İzmit Asma Köprüsü olarak olarak adlandırılan dünyanın dördüncü en uzun açıklıklı köprüsü bugün yapılan açılış töreninin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından isminin Osman Gazi Köprüsü olacağı açıklandı.

Osman Gazi Köprüsü, Gebze – İzmir Otoyolu Projesi dahilinde Marmara Denizi’nin doğusunda İzmit Körfezi’nin Dilovası Dil Burnu ile Altınova’nın Hersek Burnu arasında yapıldı. Köprü tamamlandığında dünyanın dördüncü en uzun açıklıklı asma köprüsü oldu. Gebze – Orhangazi – İzmir Otoyol Projesi kapsamında inşa edilmekte olan asma köprünün orta açıklığı 1.550 metre ve toplam uzunluğu ise 2682 metredir.

Gebze – İzmir otoyolu projesinin 2008 yılı başında yayınlanan ihale ilanında, İzmit Körfez köprüsü üzerinde üç gidiş, üç dönüş şeritli (toplam altı şeritli) karayolu ve bir gidiş bir dönüş iki demiryolu hattı planıyla yer almıştı. Lakin Ağustos 2008’de “1 numaralı zeyilname” ile demiryolu hatları kaldırıldı ve 27 Eylül 2010 günü demiryolsuz Körfez köprüsü ile Gebze – İzmir otoyolu sözleşmesi imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, İzmit Körfez Geçişi Son Tabliye Yerleştirme ve İstanbul-İzmir Otoyolu Yalova Altınova-Bursa Gemlik bölümünün açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez köprüsünün açılış töreninde yaptığı konuşmada, köprünün adını ‘Osman Gazi’ olarak açıkladı.

Projenin, açılışı gerçekleştirilen 40 kilometrelik bölümümün ulaşımda çok önemli rahatlamalar sağlayacağını ifade eden Erdoğan, 1 saatlik süreyi 6 dakikaya indirerek, ‘vakti nakde dönüştürdüklerini’ söyledi.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × two =