SEO Hakkında 2015 Nisan

Merhaba sizlere kısa ve öz olarak seo yani arama motoru optimizasyonunda 2015 Nisan itibariyle google tarafından aranılan kriterlerden bahsedeceğim.

SEO uzun soluklu bir yarış haline geldi. Bunun en önemli nedeni alışveriş ve ticaretin artık internet ortamına kayması ve internette rekabetin üst düzeye çıkması. Web sitesi sayısının çoğalmasının yanı sıra seo konusunda işlem yaptıran site sayısınında artması rekabetin kızışmasına neden oluyor.

Google ve diğer arama motorlarıysa bu kadar rekabetin arasında en kaliteli içeriği kullanıcıya en hızlı şekilde sunmak için sıralamaya çalışmakta. Tabi bunun yanı sıra google adwords gibi hizmetlerin maliyetleride sürekli artmakta. Bu da googleın istediği birşey. Bence bu yüzden sürekli sıralamalarda değişiklikler olmakta.

Google ‘ın Nisan sonu itibari ile istediği en önemli unsurlar ise responsive (tabeler ve mobil uyumlu) tasarımlar, özgün içerik ve aktif sosyal medya kullanımı. Sosyal medyada google+, facebook, twitter vb sayfalarda gerçek kullanıcılar tarafından beğenilen web sayfaları artı puan kazanıyorlar.

Yaptığınız sistemlerin kodlamasının sade ve hatasız olması, hızlı açılması, site haritasının bulunması da diğer önemli konulardan biri.

Son olarak sitelerinizi mutlaka google analytics ve web yöneticisi araçlarına kayıt ettiriniz, googledan gelen uyarıları dikkate alınız.

İyi seolar ;)

Yazan: Azmi Güneş

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + 5 =