Sınavdan Önce Hangi Besinler Tüketilmeli

Sınavlar yoğun beyin gücü gerektirdiği gibi bir çok kişininde stres nedeniyle kabusu haline gelmektedir. Peki sınavlardan önce tüketilmesi gereken besinler neler ?

Beyin gücünü artıran, hafızayı güçlendiren ve stresi azaltan bu besinleri sınavdan önce tüketerek sınav notunuzu yükseltebilirsiniz. İşte sınavdan önce tüketilmesi gereken besinler…

Kuruyemiş
Yemesi de kolay olan kuruyemişler zengin besleyici ögeleri ve sağlıklı yağlarıyla enerji deposu. Ceviz, antep fıstığı, badem, kaju ve fındık gibi kuruyemişleri sınavlardan önce tüketmek hafızanızı güçlendirecek, dikkatini artıracak.

Elma
Elmada bulunan asetilkolin, hareketi ve duyusal algıyı artırıyor, endişeyi azaltıyor. Yapılan bir araştırmada öğlen bir elma tüketen öğrencilerin sınav puanlarında artış olduğu görüldü.

Yoğurt
İyi bakteri kaynağı olan yoğurt, iyi hissetmenizi sağlar, enerjinizi artırır ve sindirimi kolaylaştırır. Yoğurt tek başına tüketildiğinde beyninize faydası olmayabilir ancak problemleri çözmenize yardımcı olacak.

Yaban mersini
Yaban mersininde bulunan besleyiciler hafızanızı güçlendirir, anlamayı kolaylaştırır, karar verme sürecinde yardımcı olur ve sayısal yeteneklerinizi geliştirir.

Zerdeçal
Araştırmalara göre, zerdeçal, ruh ve sinir hastalıklarına, Alzheimer hastalığına ve tümörlere karşı koruyor.

Somon
Somonda bulunan sağlıklı yağlar yeni nöral yollar açılmasında önemli rol oynuyor. Öğrenme yetisini artırır, hafızayı güçlendirir ve depresyon riskini azaltır.

Kabak çekirdeği
Beyin gücünü artıran kabak çekirdeği, hafıza kaybını önler, depresyona iyi gelir ve odaklanmayı kolaylaştırır.

Brokoli
Travmatik beyin yaralanmasına iyi gelen brokoli yaşlanmaya bağlı unutkanlık riskini de azaltır.

Adaçayı
Adaçayı, hafızayı güçlendirir, hafıza kaybıyla savaşır, Alzheimer tedavisinde kullanılabilir. Aynı zamanda endişe ve stresi de azaltır.

Kemik suyu
Melatonin üretimine yardımcı olan kemik suyu daha hızlı ve daha iyi uyuyup daha zinde uyanmayı sağlar.

Bitter çikolata
Lif, demir ve magnezyum kaynağı bitter çikolata, beyindeki kan dolaşımını destekler. Stresin negatif etkilerini azaltır, problem çözme yeteğini geliştirir, hafızayı güçlendirir, odaklanmayı kolaylaştırır ve unutkanlık riskini azaltır.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler
Koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan K vitamini kan pıhtılaşması için gerekli. Ayrıca yeni nöral yolların oluşumunu destekliyor. Yeterince tüketildiğinde öğrenme yetisini geliştiriyor.

Yumurta
Yumurtada bulunan B12 vitamini, ihtiyacımız olan enerjiyi sağlar. Yumurta tüketmek zihinsel performansı artırır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − 6 =