Türbülans Nedir?

Türbülans bir sıvının ya da gazın hareket halindeki düzensizliğidir. Akışkan dinamiklerde, türbülans veya türbülanslı akışı, kaotik, stokastik özellik değişimleriyle tanımlanmış bir akış rejimidir. Bu uzay ve zamanda düşük moment difüsyon, yüksek moment konveksiyon, ve hızlı basınç ve hız varyansyonları içerir.

Türbülans

Açık havada bile yüksek irtifalardaki rüzgârlardan, sıcak ve soğuk havanın yer değiştirmesinden veya bulutlardan kaynaklanan bir hareketlilik vardır. Bu hareketlilik uçaklarda sarsıntı ve sallantılar şeklinde hissedilebileceği gibi kısa süreli ani irtifa alışverişi şeklinde de hissedilebilir.

Türbülans esnasında uçaktan muhtelif sesler gelmesi, kanatlarımızın aşağı yukarı esnemesi de normaldir ve uçağın aynı zamanda yeterince esnek olduğunun da kanıtıdır. Yolculuk esnasında kanatlara dikkatli bakacak olursanız esneme hareketini fark edebilirsiniz. Kanatların bu esnek yapısı sayesinde karşılaşılan hafif ve hatta orta şiddetteki türbülanslar probleme sebep olmaz.

Uçuşlarda türbülans sizi çok rahatsız ediyorsa check-in sırasında uçağın orta kısımlarında koltuk talep etmenizi tavsiye ederiz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + 4 =