Uçak havadayken uçağın kapısı açılabilir mi?

İşte çoğu kişi tarafından merak edilen bir konu. Uçak havadayken uçağın kapısı açılsa ne olur?

Pek çoğumuz uçak havadayken birinin çıkış kapısını açması durumunda ne olacağını merak ederiz. Bazı internet sitelerinde dolaşan korkunç hikayelerle desteklenen bu durum, bazılarımızın kişinin uçaklara güvenmemesinde de etkili sebeplerden biri. Yazılan hikayelere göre uçak havadayken kapıyı açan yolcu hava basıncı farkı yüzünden hızla dışarı çekilmiş ve havada gözden kaybolmuş hatta uçak düşme tehlikesi geçirmiştir.

Anlatılan tüm hikayelerin aksine uzmanlar bunun tam tersini söylüyor. Uçuş uzmanları ve uçak mühendislerinin açıklamalarına göre uçak havadayken çıkış kapılarının yada acil durum kapaklarının açılması mümkün değil.

Çünkü bu kapılar içeri doğru açılıyor ve uçaktaki hava basıncı ile uçağın dışındaki hava basıncı arasında ki fark bir insanın bu kapıyı içeriden açmasını olanaksız kılıyor. Uzmanlara göre bu iddialar, uçak kapısının üzerinde yüzlerce kilogram hava basıncının bulunduğunun bilinmemesinden kaynaklanıyor.

Panik halindeki bir yolcu herhangi bir sebeple uçağın kapısını açmaya çalışırsa, uçak içerisinde saatlerce uğraşsa dahi kapının açılmasını sağlayamayacaktır. Bununla birlikte kapıların bir çok elektronik ve mekanik kilit ve sürgü sistemleri ile kilitlendiğini de unutmamamız gerekir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 2 =