Yaz Saati Uygulaması

Saatlerimizi baharda 1 saat ileri, sonbaharda ise 1 saat geri alıyoruz peki bunu neden yapıyoruz.

Yaz saati uygulaması (YSU) herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Genellikle, bu uygulama kapsamında saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır. Çağdaş yaz saati uygulaması ilk defa 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcekbilimci olan George Vernon Hudson tarafından önerildi. O günden sonra birçok ülke bu uygulamayı benimseyerek kullanmaya başladı. Bununla birlikte, yaz saati uygulamaları ülkeler arasında farklılık gösterebilmektedir.

Ülkemizde bakanlar kurulu kararı ile saatler ileri ve geri alınmaktadır. Bu yıl (2016) 26.03.2016 Cumartesi gecesini 27.03.2016 Pazar gününe bağlayan gece saat 03:00 da yaz saati uygulaması kapsamında saatlerin 1 saat ileri alınması kararlaştırıldı. 30 Ekim Pazar günü saatler 04.00’ten itibaren ise saatler 1 saat geri alınacak.

Saatlerin ileri ve geri alındığı dönemlerde birçok zamansal problem yaşanmasına rağmen uygulama ile elektrik tasarrufu sağlanmakta. İlkbaharda başlayıp sonbaharın ortasında biten 7 aylık uygulama ile 800 milyon-1 milyar kilovatsaat arasında elektrik tasarrufu yapıldığı tahmin ediliyor. Bu tasarruf miktarı orta ölçekli bir hidroelektrik santralin yıllık üretimine karşılık geliyor.

Saatlerin değişmesi ile birlikte mesai saatlerinde de değişiklikler yaşanacak. Pazartesi günü aman dikkat saatlerinizi kontrol etmeyi unutmayın. Tavsiye olarak TRT den ayarlayabilirsiniz saatinizi.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × three =